U Bošnjačkom institutu – Fondaciji Adila Zulfikarpašića u Sarajevu danas je upriličena promocija knjige “Bošnjaci pred izazovima globalnih političkih procesa: političko stasavanje jedne nacije”, autora Admira Lisice, javlja Anadolu Agency (AA).
Riječ je o trećoj knjizi historičara i istraživača Lisice koji se bavi temama političkih odnosa u regionu, međunarodnom politikom i dijaspornim zajednicama.
Pored autora, o knjizi su danas na promociji govorili Sead Selimović, Amir Kliko, Ajdin Huseinspahić i Safet Kešo, a prisustvovao je veliki broj građana.
Lisica je pred sam početak promocije kazao novinarima kako knjiga tematizira izazove kroz koji su prolazili Bošnjaci u periodu od Berlinskog kongresa pa do Dejtonskog mirovnog sporazuma, s glavnim fokusom na period 20. stoljeća, tačnije od 1906. godine do 1993. godine.
“Muslimanska narodna organizacija 1906. godine kreće sa svojim formiranjem pod vodstvom Alibega Firdusa i to uzimamo kao period prvog zvaničnog političkog formiranja Bošnjaka. S druge strane, 1993. godina je vrijeme kada Bošnjaci usljed agresije uspijevaju vratiti svoje nacionalno ime i bosanski jezik i to je vremenski period koji je obuhvaćen mojim istraživanjem“, kazao je Lisica.
Dodao je kako knjiga obiluje velikim brojem izvora, sa 450 fusnota, a korišteno je blizu 100 knjiga, desetine dokumenata i članaka, kao i značajan broj online izvora.

Na pitanje šta je to glavna poruka i zaključak knjige, Lisica je rekao:
“Bošnjaci kao nacija nemaju se čega stidjeti u svojih 200 godina političkog sazrijevanja. Tokom dva svjetska rata čuvali su svoje komšije, znamo i za muslimanske rezolucije koje su bile u tonu da jednostavno sačuvaju svoje komšije Jevreje, Rome, Srbe. Tokom agresije na BiH u opsjednutom Sarajevu nije bilo rušenja drugih bogomolja, uvijek su Bošnjaci nastojali da budu uz svoje komšije. I svakako jedna od poruka je da su Bošnjaci uvijek svoje interese podređivali interesima države Bosne i Hercegovine.“