U Sarajevu, na Vratniku, se nalazi džamija koju podiže između 1536. i 1545. godine poznati Gazi Husrev-begov sekretar i dvorski pisar, hadži Hajdar efendija. Koliki je bio alim (učenjak) i koliko je pisao govori predaja da je ostavio u amanet da ga, kada umre, okupaju sa vodom koju će ugrijati od ostataka njegovih kalema (olovaka), piše Adnan Muftarević, arheolog i muzejski savjetnik.
Nakon njegove smrti mu je napravljeno turbe sa nišanima, koje je Eugen Savojski, u svom krvavom pohodu na Bosnu i Sarajevo, ukrao i odnio za Beč.
Legenda kaže da su ti nišani bili od zlata. Druga legenda kaže da ti nišani sjaje u mraku. Ne znamo pouzdano o čemu se tačno radi. Možda su samo harfovi (slova) na nišanima bili pozlaćeni. Možda je bio pozlaćen turban na njima.
A, možda i ono što meni pada na pamet, nakon istraživanja ove ličnosti, da su, možda, izrađeni od kamena selenita koji ima “sposobnost” da svijetli u mraku. Ovo je vrlo moguće jer je Hajdar efendija, koji je bio dosta imućan, nakon obavljenog hadža, boravio u Egiptu gdje ovaj kamen (mineral) ima naziv “Istočni alabaster” ili “Egipatski kamen”. Naziva se još i “Mjesečevim poljupcem” zbog svog sjaja. Možda ga je donio sa svog puta, možda i nije, ali ostaje činjenica da su, nakon krađe njegovih nišana, izrađeni novi od drveta i to su jedini nišani od drveta iz 17. stoljeća kod nas!