Ogranak Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka u Sjenici održao je danas konferenciju za medije na kojoj je upozorio na, kako su naveli, ozbiljnu ekološku i zdravstvenu krizu izazvanu problemima u odlaganju i odvozu otpada na području opštine.
Ocijenili su da je situacija dostigla nivo koji direktno ugrožava zdravlje građana, navodeći da su pojedini dijelovi grada, javne površine i stambena naselja zatrpani smećem koje se danima ne uklanja.
Predsjednik Ogranka SDA Sandžaka u Sjenici Admir Elezović rekao je da je stranka do sada izbjegavala javne istupe o ovom pitanju kako njihove aktivnosti ne bi bile tumačene kao politička kampanja, ali da su zbog ozbiljnosti situacije bili primorani da reaguju.
„Svi građani svjedoci su da već mjesecima imamo ozbiljan ekološki i zdravstveni problem koji direktno ugrožava život ljudi na ovim prostorima“, kazao je Elezović.
On je najavio da će SDA Sandžaka podržati protest građana koji je zakazan za subotu u centru Sjenice, pozvavši članove i simpatizere stranke da mu se pridruže.
Elezović je također saopćio da je svim odborničkim grupama u Skupštini opštine Sjenica upućen zahtjev za hitno sazivanje vanredne sjednice lokalnog parlamenta sa jednom tačkom dnevnog reda – razmatranjem novonastale situacije nakon zatvaranja deponije Goveđak.
„Ovdje više nije pitanje političkih partija i političkih stavova. U pitanju su životi naše djece i svih građana i svi moramo učestvovati u pronalaženju rješenja“, poručio je.
Odbornik SDA Sandžaka Hazbo Mujović ocijenio je da je aktuelna lokalna vlast odgovorna za nastalu situaciju, navodeći da nije uspjela riješiti osnovne komunalne probleme.
„Ako ne znaju riješiti problem, neka se povuku sa vlasti. Mi smo uvjereni da problem odlaganja otpada možemo riješiti u roku od deset dana“, rekao je Mujović.
Predstavnici SDA Sandžaka odbacili su tvrdnje da je trenutna situacija posljedica problema koji datiraju iz perioda njihove vlasti, ističući da je odgovornost na onima koji opštinom upravljaju od 2020. godine.
Tokom konferencije naglašeno je da podrška protestu nije motivisana političkim interesima, već, kako su naveli, potrebom da se zaštite zdravlje građana i životna sredina.
Građanski protest zbog problema sa odlaganjem otpada najavljen je za subotu u Sjenici.