BNV: Genocid se desio, rezolucija u UN-u ovo pitanje podiže na globalni nivo

Nakon jučerašnje sjednice Generalne skupštine UN-a na kojoj je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici 11. jul je u zvanični kalendar uvršten kao Međunarodni dan refleksije i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995.

Podijelite:

Predsjednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) Misala Pramenković je nakon što je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Rezoluciju o genocidu u Srebrenici ocijenila da je u smislu sjećanja i obilježavanja, “to je najmanje što može ljudska civilizacija i generalno međunarodna zajednica danas učiniti na tom polju, budući da se 1995. godine pred očima cijele međunarodne zajednice zapravo genocid i desio” i da  ovo pitanje podiže na globalni nivo.

Ona je za Radio Slobodna Evropa, komentarišući zvanični stav Srbije, kazala da je korak unazad je imati kampanju i ne priznati ono što se desilo i da ova rezolucija nije dokument, niti svjedočenje protiv cijelog naroda.

“Ovo je jasno izražen stav da se ne podržava ono što su pojedinci uradili i ti pojedinci su imenom i prezimenom presuđeni. Za prosperitet Srbije, cijelog regiona i dobrosusedske odnose država na Balkanu izuzetno je važno da to priznanje i podrška dođe od svih zemalja. U ovom momentu jako bi značajno bilo da to dođe i od Republike Srbije, odnosno od čelnika ove zemlje. Nemoguće je da se desi, da kažemo, pomirenje među narodima i da zajednički ljudi kreiraju budućnost ukoliko se na vagi ili kantaru pravde ne izmjeri ono što se u prošlosti desilo”, poručila je ona.

Stav državnog vrha Srbije da je Rezolucija politička deklaracija kojom se želi staviti kolektivni žig na čelo jednog naroda predstavničko tijelo Bošnjaka u Srbiji ne smatra kao konstruktivne i prosperitetne.

“Taj narod zna šta je preživio, on svjedoči tome, ali je potrebno da to priznanje dođe od strane cijele međunarodne zajednice, a posebno od države koja je u tom momentu usko vezana bila i čak na neki način podržala i učestvovala u brojnim procesima koji su se tada dešavali”, poručila je Pramenković u razgovoru za Radio Slobodna Evropa.

SDP i SPP šute o usvojenoj Rezoluciji o genocidu u Srebrenici

Bošnjačke političke stranke koje učestvuju u centralnim vlastima u Beogradu, Sandžačka demokratska partija (SDP), odnosno SDPS Rasma Ljajića i Stranka pravde i pomirenja (SPP) nisu se oglašavali prije ni poslije njenog usvajanja.

Razlog za to je, kako se ocjenjuje u ovdašnjoj javnosti, što ne mogu da se javno suprotstave svom nadređenom i koalicionom partneru Aleksandru Vučiću koji otvoreno negira genocid u Srebrenici.

SDA Sandžaka koja je prethodnih godina više pusta predlagala da sličan akt usvoji srbijanski parlament, a prije dva dana predsjednik Sulejman Ugljanin pozvao je i zahtijevao od Srbije da podrži ovaj dokument.

“Polazeći od činjenice da su srpske oružane snage počinile genocid nad Bošnjacima u Srebrenici kako stoji u presudama Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde, usvajanje ove Rezolucije je obaveza Srbije da bi nove generacije mogle u miru, da grade svoju sretnu sadašnjost i sigurnu budućnost. Politika koja je dovela do genocida nad Bošnjacima u Srebrenici mora biti adekvatno osuđena na njenom izvoru, a ostvarena politička dobit poništena, kako nove generacije ne bi snosile odgovornost za zločine koje neko počinio u njihovo ime”, stoji u izjavi Ugljanina.

Nakon jučerašnje sjednice Generalne skupštine UN-a na kojoj je usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici 11. jul je u zvanični kalendar uvršten kao Međunarodni dan refleksije i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. (International Day of Reflection and Commemoration of the 1995 Genocide in Srebrenica.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije