BNV ohrabruje proces nastave na bosanskom jeziku u srednjim školama | Video

BNV insistira da oni smjerovi koji su pogodni za upis na akademske studije promovišu, zapravo budu na bosanskom jeziku. To je zakonsko pravo, pravo učenika da pohađaju nastavu na bosanskom jeziku, bez obzira na kom smjeru bili

Podijelite:

U cilju unapređenja nastave na bosanskom jeziku Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) organiziralo je sastanak sa direktorima i predstavnicima srednjih škola iz Novog Pazara, Sjenice i Tutina.

Predsjednik Odbora za obrazovanje na bosanskom jeziku Dženis Šaćirović je rekao da Vijeće želi da isprati proporcionalnost upisa u srednje škole u odnosu na broj učenika koji završava osnovnu školu na bosanskom jeziku.

Šaćirović je istakao da Vijeće u cilju poboljšanja kvaliteta nastave na bosanskom jeziku u srednjim školama prati taj proces tokom prošlogodišnjeg upisa i da ima samo savjetodavnu ulogu.

“Zaista smo pružili podršku direktorima i zaista ohrabrujemo taj proces. Mi nismo ovdje naredbodavni organ, više smo savjetodavni, ali ni ta naša uloga nije zanemarljiva. Ono što je ključno mi pružamo podršku učenicima, nastavnicima i direktorima, u tom procesu, ne samo za sprovođenje astve već i za korespodenciju sa institucijama koje su zadužene za obrazovanje na manjinskim jezicima, konkretno na bosanskom jeziku u Republici Srbiji”, rekao je Šaćirović naglasivši da je Vijeće uvijek na usluzi školama.

Predočio je da je jedno od ključnih pitanja što u sandžačkim općinama proporcionalno nije isti broj učenika koji završavaju osnovnu školu i upisuju srednju u nastavi na bosanskom jeziku.

„Insistiramo da oni smjerovi koji su pogodni za upis na akademske studije promovišu, zapravo budu na bosanskom jeziku. To je zakonsko pravo, pravo učenika da pohađaju nastavu na bosanskom jeziku, bez obzira na kom smjeru bili. Ono što do sada bio problem je da su, upravo ti smjerovi, po nekakvom difoltu, bili na srpskom jeziku. danas smo ovdje da porazgovaramo i na tu temu“, naveo je Šaćirović.

Direktor gimnazije u Tutini Vahidin Ramičević je, predočivši da ta škola svake godine upisuje četiri odjeljenja u nastavi na bosanskom jeziku, proporcionalno po broju osnovaca koji su pohađali nastavu na maternjem bosanskom jeziku, kazao je da nove generacije Bošnjaka imaju priliku da se edukuju na bosanskom jeziku.

„Mislim da će to na neki način podići kvalitet nastave, samim tim što postoji  interesovanje osnovaca za taj smjer. Nešto što je jako bitno za tutinske gimnazijalce proizilazi iz toga da se u edukaciji gimnazijalaca baštini kultura Bošnjaka, da se izučavaju njihova djela i autora. Da se na taj način,, nešto što je godinama propušteno, novije generacije nadoknade“, kazao je Ramičević.

Nastava na bosansko jeziku srednjim školama u Sandžaku uvedena je 2013. godine. U Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, u 152 odjeljenja, ove godine nastavu na bosanskom jeziku pohađa ukupno 3.700 učenika ili 53 posto od ukupnog broja srednjoškolaca u ove tri opštine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije