Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) uputilo je žalbu Savjetu za štampu, Komisiji za žalbe zbog dva teksta objavljena u Večernjim novostima u kojima se preko sagovornika negira postojanje bosanskog jezika
Od Savjeta za štampu se zahtjeva da poduzmu odgovarajuće mjere protiv odgovornih lica u tom mediju.
Kako se navodi u proslijeđenoj žalbi na internet stranici lista „Večemje novosti“ 6. avgusta ove godine pojavio se tekst Lj. Begenišić pod naslovom Analiza „Novosti“: „Šta se krije iza pokušaja izmjene programa na univerzitetu u Novom Pazaru”, a već narednog dana, 7.8 ., biva objavljen svojevrsni nastavak teksta, pod naslovom „Na „bosanskom jeziku“ stoje – Vukovi brkovi“.
U prvom tekstu autor/ica donosi dijelove razgovora sa prof. dr. Draganom Novakov (1970) sa Državnog univerziteta u Novom Pazaru, a u drugom izjave prof. dr. Srete Tanasića (1949) i prof. dr. Miloša Kovacčvića (1953) kombinira sa dijelovima ranije objavljenog javnog istupa prof. dr. Dragoljuba Petrovića (1935).
Iz BNV-a smatraju da ovi tekstovi sadrže povrede brojnih pravnih regulativa koje su uredile status i prava nacionalnih manjina u Republici Srbiji., te da predstavljaju „grubo kršenje prava Bošnjaka na vlastiti nacionalni i jezički identitet“.
Podsjeća se da na prostoru Republike Srbije bosanski jezik u obrazovnom sistemu se javlja najprije kao izborni predmet 2003. godine, a potom kao cjelovito obrazovanje na bosanskom jeziku od školske 2012/2013. godine, i to u gradu Novom Pazaru, te općinama Tutinu, Sjenici i Prijepolju, i to u predskolškom, osnovnom i srednjem obrazovanju, a da se na prostoru Priboja i Nove Varoši jos uvijek izvodi samo izborni predmet Bosanski jezik s elementima nacionalne kulture, da matura nakon osnovne škole postoji već osam godina uzastopno i da je u potpunosti pripremljeno sve za Državnu maturu nakon srednje škole, da postoji potreba za obrazovanjem kadra koji će predavati bosanski jezik u osnovnoj i srednjoj školi i da je najlogičnije da to bude na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, gdje je sličan studij postojao u manjoj iii većoj mjeri od njegovog osnivanja 2006. godine pa do prestanka akreditacije ovog studija 2022. godine.
Medijski napisi u „Večemjim novostima“ oslikavaju potpuno nerazumijevanje stanja u ovoj zajednici, ispolijevajući pritom snažne poruke diskriminacije i govora mržnje utemeljene na rigidnim i ultranacionalistickim stavovima, koji su jasno i nedvosmisleno izneseni. S tim u vezi, u oba teksta su prekršeni brojni postulati objektivnog nepristrasnog novinarstva, pri čemu novinar i njegovi sagovornici idu do granice govora mržnje i netrpeljivosti prema drugom i drugačijem, a da tom prilikom potpuno zanemaruju naučno utvrđene činjenice i ustavna i zakonska načela”, zaključuje se u žalbi i podsjeća da taj medij nije objavio odgovor – demanti potpredsjednika BNV-a prof. dr. Seada Šemsovića.