Čemu mladi daju prednost, formalnom ili neformalnom obrazovanju? | Video

Oslanjanjem na moderne tehnologije gubi se kreativnost, smatra profesor Damir Gruda. Ističe da treba promijeniti koncept učionice, a školski sistem poredi sa video igricom koja ne stvara zdravo društvo

Podijelite:

Današnja škola  bazirana je  na sistemu devetnaestog vijeka, gdje je najbitniji profesor kao autoritet. Oslanjanjem na moderne tehnologije gubi se kreativnost, smatra profesor Damir Gruda. Ističe da treba promijeniti koncept učionice, a školski sistem poredi sa video igricom koja ne stvara zdravo društvo.

„I koliko moje iskustvo govori da više ne postoji profesor u učionici, postoje otimači mobilnih telefona, ja sebe više ne zovem profesorom, nego otimačem mobilnih telefona. Imamo modernu tehnologiju, ali nemamo znanja“, kazao je Gruda.

Posvećenost virtuelnom a ne realnom svijetu  jedan je od uzroka opadanja interesovanja kod mladih, ocjenjuje psihološkinja Marija Tiosavljević.

„Sa porastom upotrebe mobilnih telefona raspon pažnje se skraćuje, tako da mladi često imaju problem sa pažnjom, koncentracijom i motivacijom za učenje, a kada to povežemo negdje sa razvojnim periodom, zainteresovanost za školu slabi, prebacuje se na vršnjake. Dosta mladih ima problem da prihvati školu, da ima pozitivan stav prema školi, to su najčešći problemi. Mladi se također suočavaju sa nekim problemima mentalnog zdravlja, na šta posebno treba obratiti pažnju“, izjavila je psihološkinja.

Škole su usmjerene na formalan proces, međutim ostaje nepokriven dio koji mlade interesuje i imaju potrebu da učestvuju u aktivnostima neformalnog obrazovanja koje su u skladu sa njihovim razvojnim periodom.

„Mlade osobe u Novom Pazaru su jako zainteresovane za neformalno obrazovanje, s obzirom na to da kada komuniciramo sa njima dobijamo iskustva da u školi ne dobijaju dovoljno znanja i informacija o onim temama koje su njima od interesovanja“, rekla je Marija .

Studenti i učenici iskazali su nezadovoljstvo formalnim školskim sistemom  i složili se da je isto toliko važno postaviti cilj koliko i imati uslove za njegovu realizaciju.

„Smeta nam što nema dosta ustanova da se razvijaju mladi, nema sportskih dvorana, gdje bi se održavala razna takmičenja, gdje bi se otvarali  razni klubovi za treniranje. Da imamo fakultet, ali da li imaju svi smerovi koje neko želi da upiše, da li je to dovoljno, da li te diplome važe“, izjavila je djevojka.

„Možda da podignemo nivo obrazovanja u našem gradu, da mladi više čitaju, da podstaknemo mlade da više čitaju, da više uče, i da svi zajedno doprinesemo napretku našeg šehera, Novog Pazara“, rekao je student.

„Omladina ne. Nakon što završe srednju traže posao u inostranstvu, jednostavno osuđeni su na to. Loša ekonomska situacija je razlog“, kazuje srednjoškolac.

Snaga našeg grada leži u mladima. Među njima neformalno obrazovanje ima prednost, jer kako navode dopunjuje znanja koja im školski sistem ne pruža.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije