NEPOŠTOVANJE PREMA BOŠNJACIMA

Kajević: U Prijepolju prestala da postoji pravna država | Prilog Behar TV

Prema njegovim riječima sve bitne odluke koje se tiču građana te opštine donose se na drugom mjestu, a ne u lokalnom parlamentu i to je pokazao slučaj sa usvajanjem odluke o izgradnji malih hidroelektrena.

Podijelite:

Predsjednik ogranka SDA Sandžkaka u Prijepolju, Edib Kajević ocijenio je da će odlazeću vlast Srpske napredne stranke (SNS) i Sandžačke demokratske partije (SDP) pamtiti po tome što je na početku svog mandata skinula bošnjačku zastavu sa zgrade opštine i time pokazala nepoštovanje prema Bošnjacima Prijepolja.

“Kao odbornik sam više puta na sjednicama skupštine tražio da se bošnjačka zastave istakne na zgradi opštine i drugim institucijama na kojima je ta zastava stajala, međutim svi odbornici vlasti su glasali protiv tog prijedloga. Nepoštovanje prema Bošnjacima iskazano je i na kraju mandata kada je imenovan privremeni organ opštine Prijepolje. Iako zakon nalaže da se vodi računa o nacionalnoj strukturi imenovanih lica u opštini Prijepolje to nje bio slučaj. Od pet postavljenih lica samo jedno je bošnjačke nacionalnosti. To su sve jasne poruke na koji način se vlast odnosi prema Bošnjacima u opštini Prijepolje”, istakao je on.

Predočio je da odlazeća vlast za tri godine nije uspjela da utroši planirana sredstva za investicije dok u gradu i prigradskim naseljima postoji niz neriješenih infrastrukturnih i drugih problema.

Kajević je zatražio odgovor na pitanje zbog čega je od građana Brodareva uziman novac za asfaltiranje ulica i nasipanje puteva i da se podnesu izvještaju o trošenju tih sredstava i provedenih javnih nabavki.

“Tražimo odgovornost i objašnjenje kako je moguće da u toku ove i prošle godine nije bilo građevinskih radova, radova na izgradnji puteva i asfaltiranju, a evo, od kako je raspisana kampanja, svi su na terenu, i rade zanemarujući procedure, zakone i projekte i dozvole. Na koji način se sve to izvodi, pod kojim uslovima, ko to sve finansira in a koji način se troše budžetska sredstva opštine Prijepolje. Dakle stranke koje”, upitao je on i naglasio da je u Prijepolju od raspisivanja izbora prestala da postoji pravna država.

Prema njegovim riječima sve bitne odluke koje se tiču građana te opštine donose se na drugom mjestu, a ne u lokalnom parlamentu i to je pokazao slučaj sa usvajanjem odluke o izgradnji malih hidroelektrena.

Strateško opredjeljenje SDA Sandžaka, kako je istakao, biće donošenje odluke o zabrani izgradnje tih malih hidroelektrana i za to traže podršku građana na predstojećim izborima.

“Mi ćemo preko skupštine i na druge načine tražiti da se donese jedna takva odluka i da na taj način sačuvamo ono što je naše prirodno bogatstvo, koje bi bilo nepravdeno iskorišćeno. Vidjeli smo iz izvještaja da je opština Prijepolje od postojećih hidroelektarna za godinu dana imala prihode negdje oko 200 eura samo do tih taksi. Sa druge strane prihodi tih privatnih investitora mjere se milionima eura”. predočio je on, navodeći primjer da je na biseru prirode Prijepolja, slapovima Sopotnice, također planirana minihidrolektrana.

Zastupnik SDA Sandžaka u Prijepolju se osvrnuo na i dalje postavljeni bilbord sa likom četničkog komandata Draže  Mihajlović u toj i drugim opština, naglasivši da aktuelne vlasti na to ne reaguju adekvatno jer nema sankcionisanja.

“Na to gledamo kao na jednu otvorene provokaciju i to nije prvi put da se to dešava. U opštini Priboj je bilo takvih situacija. Neadekvatno se reaguje od strane vlasti na sve to i zato se to ponavlja. Ako se u Probiju pojave policajci koji prizivaju Srebrenicu i vi ih ne kaznite adekvatno, krivično za izazivanje nacionalne i vjerske mržnje i ne premjestite ih na neko drugo mjesto, nego ih mi svakodnevno susrećemo, to je poruka da se takve stvari ponavljaju i to je razlog da se i ovo desilo”, rekao je on, dodavši da je uklanjanje bošnjačke zastave tome i doprinijelo.

Amina Mekušić, kandidat za narodnog poslanika i student iz Prijepolja rekla je da je nerazjašnjeno pitanje sa kojima se susreću mladi u toj opštini i Sandžaku.

Istakla je da će se zalagati za stipendiranje studenta, samozapošljavanje mladih kao i za podsticanje mjera za zapošljavanje mladih i žena, posebno za mlade koji planiraju nakon završenih škola da se vrate i žive u prigradskim naseljima i selima.

“Njima ćemo obezbjediti adekvatne uslove za život koji zaslužuju. Da bi mladi ostali da žive na ovim prostorima potrebni su neki uslovi. Kao buduća narodna poslanica posebno ću se zalagati za realizaciju projekata iz oblasti infrastrukture koji su od posebnog značaja za cijeli Sandžak, a čijom realizacijom će se popraviti kvalitet života svih građana koji žive na teritoriji Sandžaka. Jedan od tih je izgradnja putnog pravca Prijepolje-Aljinoviće, preko Mileševog dola koji predstavlja najkraći vezu preko Priboja i Prijepolja sa Koridorom 11, završetak izgradnje regionalne sanitarne deponije i transfer stanice za opštine Prijepolje, Priboj, Nova Varoš i Sjenica, kao i formiranje industrijske zone Prijepolje-Brodarevo, ko preduslov ekonomskog razvoja”, rekla je ona, između ostalog, dodavši da je strateško opredjeljenje SDA Sandžaka vraćanje statusa opštine Brodarevu koji je postojao do 1959. godine.

SDA Sandžaka u Prijepolju na izbore izlazi sa listom pod rednim brojem “6”, u svom programu za lokalne izbore, preko pripremljenih projekata i koristeći predviđena sredstva iz budžeta, ističe zalaganje za efikasnije korišćenje ljudskih i prirodnih resursa, vodiće računa o svakom čovjeku, razvijati mala i srednja preduzeća, poljoprivredu, oblast komunalne i saobraćajne infrastrukture, obrazovanja, turizam i kultura, zdravstvena i socijalna zaštita.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije