Na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru (DUNP) danas je, kako je predočeno, zbog lošeg stanja a toj visokoškolskoj ustanovi održan polusatni štrajk upozorenja profesora i administrativnih radnika okupljenih u sindikatu “Nezavisnost”.
Okupljanjem u holu zgrade DUNP-a i ispred štrajk su podržali i studenti sa prava, ekonomije, psihologije. Bila je prisutna i policija.
Štrajk je organiziran zbog neslaganja sa načinom upravljanja i organizacijom rada Univerziteta od strane aktuelnog rektora, posebno zbog gubljenja akreditacije za nekoliko studijskih programa.
Profesor i povjerenik sindikata Dejan Mirčić izrazio je očekivanje da će uskoro započeti dijalog sa upravom Univerziteta kako bi se, uz međusobno uvažanje, započeo sa rješavanjem nagomilanih problema.
“Ne samo što je riječ o Univerzitetu nego što je pluralizam i sloboda mišljenja pravilo, a ne izuzetak. Pokazalo se mnogo puta da su vam veći prijatelji oni koji vas kritikuju od onih koji vas tapšanjem po ramenu uljuljkavaju da je sve dobro. Naš jedini cilj i na tome insistiramo jeste da se poštuju zakoni Republike Srbije i da se konstruktivno pristupi revidiranju i izmjeni spornih odredbi u pravilnicima u Statutu Državnog univerziteta u Novom Pazaru, uz značaj na naše zahtjeve za štrajk. U tom smislu se nadamo da će prava i obaveze početi da važe jednako za sve i da će na našem univerzitetu zavladati akademska atmosfera koju, između ostalog, karakterišu tolerancija i dijalog”, rekao je Mirčić.
Profesor Mirolju Petrovič, koji predaje predmet ljudska prava, pročitao je pismo podrške Granskog sindikata prosvjetnih radnika Srbije “Nezavisnost” u kojem se pozdravlja spremnost slobodnih intelektualaca dignu glas protiv svakog oblika represije i od potpunog urušavanja sačuvaju čast i ugled.
“Štrajk upozorenja na koji ste se opredijelili, kao oblik sindikalne borbe, pokazatelje je da kao pripadnici osviješćene akademske zajednice ne pristajete na opasne metode progona svakog kritičkog glasa i apelujete na svijest i solidarnost javnosti. Vaše zalaganje za zajamčene akademske i sindikalne slobode istovremeno je i važan podsjetnik najvišim institucijama obrazovnog sistema da obrazovne ustanove ne čine ni zgrade, učionice ni klupe, ni nastavna sredstva, već ljudi”, naveo je Petrović, čitaju pismo podrške.
Profesor na Departmanu pravnih nauka Senad Ganić je istakao da čitavu reakciju akademske zajednice prati i “spin” kojim se pokušava prikazati da je to napad na državu i njene institucije.
Prema njegovim riječima odnos uprave prema zaposlenima je po principu “kadija te tuži, kadija ti sudi” i ono što se traži na DUNP-u ne postoji ni na jednom drugom univerzitetu u ovoj zemlji.
“Mi nemamo ni jedna naučni institut ni časopis. Jeda jedini časopis za društvene nauke koji smo pokrenuli je nakon nekoliko godina ugašen, bez ikakvog obrazloženja. To su sve provjerljive stvari. Da li je “navodno loše stanje na univerzitetu” kada mi imamo četiri departmana društvenih nauka koji nemaju akreditaciju i gdje se postavlja pitanje upisa naredne generacije”. Kontinuiranom opstrukcijom pripreme za akreditaciju i podvalama prema nastavnicima departmana za pravne nauke dovedeni smo u stanje da je veoma upitno da li mi možemo upisati studente ove godine”, istakao je Ganić.
Uputio je apel da “DUNP mora da upiše studente na departmanu za pravne, ekonomske, filološke i filozofske nauke”.
“Apelujemo na državu, na nastavnike sa drugih univerziteta, da nam pomognu da mi u ovom prelaznom periodu, vanrednom stanju u koje je doveden, osposobimo univerzitet da se bavi onim sa čim treba da se bavi, a u interesu studenata”, poručio je on.
Predstavnici zaposlenih koji su stupili u štrajk upozorenja su u obraćanju medijima predočili da “insistiraju na dijalog, a ne monolog”, te da već postoji poziv da prisustvuju sjednici Savjeta univerziteta koji bi se mogao protumačiti kao želja za dijalogom.
Savjet DUNP: Primjedbe neosnovane, potrebno smirivanje tenzija
Predsjednik i članovi Saveta Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP) smatraju da su primjedbe članova sindikata „Nezavisnost“ i profesora ove visokoškolske ustanove „neosnovane, uvredljive i omalovažavajuće, da je došlo do zamjene teza, te da je neophodno smiriti tenzije“ .
Predstavnik Vlade Srbije u Savetu DUNP-a Rade Doroslovački rekao je novinarima da je akreditacija neakreditovanih studijskih programa na ovom univerzitetu trenutno važnija od „besmislenih sukoba“.
„Na svu sreću većina studijskih programa jeste akreditovana i sada treba pažnju usmjeriti na one koji nisu a za to je potrebno zadovoljiti zakonske standarde, koji su od strane rukovodstva ispoštovani, ali ne i od strane nastavnog kadra. Ukoliko se ne smire tenzije biće velika šteta za djecu Novog Pazara, ali i grad, okolinu i državu, jer mladi treba da ostanu ovdje a ne da odlaze u bijeli svet“, rekao je Doroslovački.
Član Saveta Branko Kovačević samtra da neosnovane primjedbe koje nemaju argumentaciju urušavaju ugled ovog Univerziteta, te da su dijalog i smirivanje tenzija obavezni.
„Ovde je došlo do zamene teza, jer je sve urađeno po zakonu i ne vidim razlog da se diže prašina jer sve to šteti ugledu škole, a školstvo je javno dobro i ovdje nema politike. Po zakonu sindikat ne može da rukovodi firmom, a studenti imaju svog prorektora, imaju parlament i šefa parlamenta“, dodao je Kovačević.
Na pitanje novinara zašto se rektorka Univerziteta Zana Dolićanin nije pojavila, Kovačević je rekao da je ona „mlada, osjetljiva, da nije ništa kriva, te da svoj posao obavlja odgovorno i profesionalno.
Predsjednik Saveta DUNP-a Benin Murić je naglasio da ova viskoškolska ustanova od samog početka vodi računa o obezbjeđivanje kvalitetnih kadrova i realizovanju kvalitetne nastave.
„Imamo preko 19 akreditovanih studijskih programa, u procesu akreditacije su još tri i nastavićemo da radimo na poboljšanju i sticanju kadrova i uslova za realizaciju kvalitetne nastave“, rekao je Murić.