BURSA JE JEDAN OD NAJLJEPŠIH DETALJA TURSKE

To je Turska: Bursa: Pripremite se da budete dio jedinstvenog grada! | Video

Izgubite se u detaljima historijskih događaja, probajte jedinstvena jela i zabavite se, ponovo otkrijte radost zimskih sportova sa prijateljima i porodicom, a najvažnije od svega, upoznajte iskrene ljude Burse i postanite dio toga

Podijelite:

Samo sjedite na trenutak i razmislite o svim lijepim stvarima koje ste vidjeli. Priroda, historija, zabava, umjetnost… Kako kažu „Ljepota je u detaljima“… Bursa je jedan od najljepših detalja Turske. Bursa svojim historijskim kupatilima, odličnim pogledom i kulturnim delikatesama privlačna je za svačiji ukus.

Izgubite se u detaljima historijskih događaja, probajte jedinstvena jela i zabavite se, ponovo otkrijte radost zimskih sportova sa prijateljima i porodicom, a najvažnije od svega, upoznajte iskrene ljude Burse i postanite dio toga.

I ako se ikada zapitate „Postoji li mjesto na zemlji gdje mogu naći mir?“ Naš odgovor je da! Ne zaboravite da posjetite Iznik, historijski važan , prijatan gradić koji je 2021. godine uključen u Međunarodni pokret Cittaslow Da, Bursa vas čeka da ispuni sva vaša očekivanja. Smještena na samo 3 sata vožnje automobilom od Istanbula, Bursa postaje sve popularnija među onima koji traže kratak i sladak odmor za vikend.

Ulu džamija

Bursa Ulu (Velika) džamija sagrađena je za vrijeme Bajazita I, poznatog i kao Bajazit Munjeviti, između 1396-1400. godine, na velikom području gdje se nalazi park Orhan Gazi. To je prva monumentalna građevina sa više kupola među osmanskim džamijama. Ulu džamija ima 20 kupola postavljenih na dvanaest velikih četvrtastih stubova. Izgradnja je počela nakon pobjede Bajazita I u Nigboluu 1396. godine. Natpis na vratima minbera pokazuje datum završetka izgradnje džamije kao 802. po hidžretskom kalendaru (1399-1400). Zapadna munara džamije, koja ima dva minareta, izgrađena je za vrijeme Bajazita I, a istočnu je naručio sultan Mehmed I, poznat i kao Mehmed Čelebi.

Ulu džamija je jedna od najvećih u Turskoj. Ispod većine ploča koje ukrašavaju unutrašnje zidove džamije nalazi se potpis kaligrafa. Unutar džamije se nalaze 192 djela, a 87 su ploče koje je na zidu ispisao 41 različit kaligraf u džamiji sa 13 različitih tipova. Osim toga, tu su i starinski satovi, svijećnjaci i Kur'ani.

Konak Koza

Izgradnju gostionice odnosno konaka Koza naručio je sultan Bajazit II 1492. godine da bi ostvario prihod za svoju džamiju i medresu u Istanbulu. Postavljena je na širokom području između Orhan džamije i Ulu džamije. Konak, koji je uglavnom zidan ashlarom, najfinijom kamenom zidanom jedinicom, a ponekad i ciglom, ima dva sprata, a ispred prostorija je portiko, posebnom vrstom trema. Trijem se sastoji od 40 betonskih kupola. Konak Koza raspolaže sa ukupno 95 soba, od toga 50 na gornjem i 45 na donjem spratu. Sve prostorije na gornjem spratu služe kao trgovine za prodaju svile i proizvoda od svile. Konačište je dobilo ime po ovoj činjenici jer riječ „koza“ na turskom znači čahura.

Na gornjem spratu su vrata koja se otvaraju ka jugu, te na stranu Orhan džamije i natkrivenom bazaru na sjeveru. Velika kamena vrata koja se otvaraju na sjeveru ukrašena su tirkiznim pločicama. U njenom dvorištu nalazi se kupolasta molitvena soba sa šest česmi. Arhitekta gostionice je Abdul-Ula Bin Pulad Šah, a majstor izgradnje je Šudža Bin Karadža. Konak Koza je i dalje svileni i trgovački centar Burse kakav je nekada bio.

One Response

  1. Već neko vrijeme želim posjetiti Bursu, trebala ove godine, međutim nisam još uvijek uspjela. Možda iduće godine.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije