To je Turska: Čuveni turski deserti na Atlas-ovoj listi koje ne biste trebali propustiti

Neki smatraju turske deserte jednako zanosnim kao i arheološko i kulturno bogatstvo zemlje – mnogi turistički vodiči rangiraju turske deserte na raznim listama „najboljih“ na svetu

Podijelite:

Odražavajući duboko kulturno nasleđe i stotine godina tradicije, turska kuhinja je cijenjena širom svijeta – a ova slava svakako uključuje i turski desert. Neki smatraju turske deserte jednako zanosnim kao i arheološko i kulturno bogatstvo zemlje – mnogi turistički vodiči rangiraju turske deserte na raznim listama „najboljih“ na svetu. Turske deserte, koji se rangirani po ukusu i delikatnosti, za gotovo svako nepce, vole i lokalni stanovnici i posjetioci. Što se tiče popularnosti turskih slatkih poslastica, Taste Atlas je istakao nekoliko poznatih turskih deserta u svom izdanju „100 najboljih deserta na svetu“.

Globalno poznata „turska baklava“

Baklava, vjerovatno najpoznatiji turski desert  je ukusno pecivo napravljeno od slojeva tijesta tankog poput papira punjenog fino mljevenim orašastim plodovima, prelivenim slatkim sirupom. Baklava i kultna baklava Gazijantep – iz Gazijantepa, koja je uvrštena na UNESCO-vu mrežu kreativnih gradova zbog svoje gastronomske tradicije – odvojeni su deserti u vodiču Taste Atlas. Gazijantep baklava, koju je Evropska komisija registrovala kao ukus jedinstven za tursku kuhinju, jedno je od najvažnijih turskih jela u svakodnevnom životu i u posebnim prilikama. Iako je baklava opšti naziv za pecivo, desert dobija različite nazive u zavisnosti od pripreme i prezentacije. Na primjer, ‘’fistık sarma’’ (rolnice od pistaća), također u Taste  Atlas-u  odnosi se na vrstu baklave napravljene od pistaća, najpoželjnijeg fila za baklavu. Umotana u jedan list, fistik sarma se pravi od guste paste od pistaća, koja se ponekad naziva i „puter od pistaća“. Kao elementarni prikaz bogatog kulturnog nasleđa Turske, baklava je poslastica u bilo kom obliku ili stilu.

Još jedan tradicionalni turski desert na Taste Atlas-u je kunefe. Kunefe se servira vruće i sadrži topljeni neslani sir u „sendviču“- između dva sloja iseckanog filo tijesta ili tijesta od griza, preliven slatkim sirupom i ukrašen mrvljenim pistaćima. Najukusniji kunefe nalazi se u turskim provincijama jugoistočne Anadolije – „Antakija Kunefe“, svjetski poznati desert Hataja, registrovan je u EU kao „Zaštićena geografska oznaka“.

Tradicionalno nasleđe: mlječni deserti

Turski mlječni deserti su popularni i ukusni kao i drugi kulinarski užici u zemlji. Firin sutlač (puding od zapečenog pirinča u rerni) je popularan tradicionalni turski desert napravljen kombinovanjem mlijeka, pirinča i šećera; puding se zapeče a prepečena površina je ukrašena cimetom ili lješnicima. Iako je ovaj klasični desert dostupan širom zemlje, mnogi obožavaoci kažu da se najbolji firin sutlač služi u oblastima poznatim po proizvodnji mlijeka.

Datira još iz otomanskog doba, kazandibi (puding od karamelizovanog mlijeka) ima mehku konzistenciju i blago zagorjelu bazu. Naziv deserta se odnosi na zagorjelo dno kazana u kome se priprema. Autentični kazandibi se pravi spaljivanjem donjeg sloja tavuk gogusua (pudinga od pilećih prsa), deserta napravljenog od iseckanih pilećih prsa. Međutim, većina kazandibija se servira sa puterom, mlijekom, pirinčanim brašnom, šećerom i skrobom, sa karamelizovanim dijelom na vrhu, bez iseckanih pilećih prsa. Ovo tradicionalno jelo služi se uz tursku kafu ili čaj kao i bezbroj drugih fantastičnih turskih deserta.

Maraš Dondurma (Maraš sladoled) je također u vodiču Taste Atlas. Sa gustom konzistencijom, prepoznatljivim ukusom i aromom, Maraš Dondurma je omiljeni desert širom Turske. Tajna ove izvanredne poslastice leži u njenim sastojcima: sladoled se pravi od mlijeka koza koje se hrane prirodnim travama u Kahramanmarašu, dok ukusni „salep“ potiče od korijena ljubičastih orhideja koje rastu u okolini.

Irmik alva (griz alva), još jedan turski desert na Taste Atlas-u  neizostavan je dio anadolske kulinarske kulture. Pripremljeno sa malim varijacijama u skoro svakoj pokrajini, jelo se sastoji od griza, putera, šećera, mlijeka i pinjola. Često se služi vruć uz kuglu ledeno hladnog sladoleda Maraš.

Pouzdanost TasteAtlasa verifikovana recenzijama i preporukama od stručnjaka iz gastronomije

TasteAtlas je iskustveni turistički online vodič za tradicionalnu hranu koji objedinjuje autentične recepte, kritike kritičara hrane i istraživačke članke o popularnim sastojcima i jelima. Opisujući sebe kao “svjetski atlas tradicionalnih jela, lokalnih sastojaka i autentičnih restorana”, sadrži interaktivnu globalnu mapu hrane sa slikama jela prikazanim u njihovim regijama i danas sadrži skoro 10.000 jela, pića i sastojaka, kao i 9.000 restorana.

Osnovao ga je 2015. hrvatski novinar i poduzetnik Matija Babić, i bilo je potrebno više od tri godine istraživanja i razvoja prije nego što je projekt pokrenut krajem 2018.

Za sada nemaju namjeru da se takmiče s Michelin vodičem ili Tripadvisorom, jer svoju vidi između preporuka visoke kuhinje prvih i popularnih turističkih mjesta. Stranica koristi recenzije i preporuke stručnjaka iz gastronomije i kritike umjesto sadržaja koji su kreirali korisnici, navodeći kao glavni razlog pouzdanost. To je TasteAtlas preporučilo za izvor kurikuluma, obrazovno-odgojnih programa, u nekoliko obrazovnih sistema u svijetu.

U galeriji pogledajte prezentaciju ovih turskih poslastica:

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije