Predizborna kampanja počela je danas, a trajat će do 5. oktobra kada u sedam sati počinje izborna šutnja.
Lokalni izbori održat će se 6. oktobra, a biraju se gradonačelnici, načelnici i općinska vijeća.
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIKBiH) je ovjerila ukupno 26.089 kandidata od čega su 25.703 kandidata za skupštine općina. Kada je riječ o kandidatima za načelnike, odnosno gradonačelnike bilo je 386 kandidata, od čega 29 žena.
U birački spisak je upisano 3.400.204 birača, od čega je 44.789 građana registrovano da glasaju izvan Bosne i Hercegovine.
Najzanimljivije utrke vodit će se u nekoliko općina i gradova. Kada je riječ o Kantonu Sarajevo, tu je definitvno Općina Novo Sarajevo gdje će građani birati između aktuelne gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić, nekadašnjeg čelnika ove općine Nedžada Koldže (Naprijed), Afana Kalamujića (Stranka Za nove generacije) i Muamera Bandića (SBiH).
Kada je riječ o bh. entitetu Republika Srpska, žestoka utrka se vodi u Banjoj Luci. Nekadašnji saborci Draško Stanivuković i Jelena Trivić sada su jedno drugom protivkandidati, dok šansu traži i Davor Dragičević, otac Davida Dragičevića čije ubistvo još nije razriješeno.
Dragićević je prilikom predaje kandidature kazao da je njegov motiv da postane gradonačelnik Banje Luke javio onda kada je shvatio da njegova sedmogodišnja borba nije urodila plodom.
– Sedam godina kroz građanski aktivizam nije dalo rezultate te smatram da samo političkim angažovanjem mogu ostvariti svoje ciljeve i za sve građane BiH – kazao je Dragičević.
SNSD je kandidirao i Nikolu Šobotu.
U fokusu će biti i Srednjobosanski kanton, tačnije općine: Vitez, Novi Travnik, Busovača, Jajce i Fojnica.
Općina Trnovo također privlači pažnju zbog hapšenja aktuelnog načelnika Ibre Berila koji je također kandidat za predstojeće izbore.
Centralna izborna komisija zaprimila je 1.444 prigovora u vezi s preuranjenom kampanjom, zatim plaćenim političkim oglašavanjem, zlopotrebom javnih resursa i drugi.
Koalicija “Pod lupom” je u svom prvom preliminarnom izvještaju o lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini za period od 22. jula do 1. septembra 2024. godine zabilježila 710 nepravilnosti, a zbog preuranjene kampanje izrečeno je ukupno 300.000 KM kazni.
Najčešće prijavljene nepravilnosti uključuju zloupotrebu javnih resursa, koja je zabilježena u 223 slučaja, te probleme u formiranju biračkih odbora, što je identifikovano u 210 slučajeva. Ostale nepravilnosti obuhvataju preuranjenu kampanju (93 slučaja), greške lokalnih izbornih komisija (67 slučajeva), medijske nepravilnosti (39 slučajeva), pritiske na birače (24 slučaja), kao i razne druge nepravilnosti (54 slučaja). Shodno tome, najveću kaznu će platiti Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u iznosu od 100.000 KM.
U izvještaju je identifikovano 30 političkih subjekata koji krše izborna pravila, pri čemu su SNSD, SDA, HDZ BiH, SDS i SDP najčešće prijavljeni.
Prema izmjenama izbornog zakona BiH što ih je u martu nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt, izborna kampanja od ove je godine strogo ograničena na razdoblje od mjesec dana, izrečene su novčane kazne.
Također, izmjene Izbornog zakona podrazumijevaju i da se osuđenici za ratne zločine ne mogu kandidovati na izborima te imenovati na javne funkcije.
Shodno tome, CIK je odlučujući po prigovorima Emira Ramića ispred Bosanskohercegovačke dijaspore u Kanadi, udruženja Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” Udruženja “Žena Podrinja” i “Udruženja žrtava i svjedoka genocida”, uklonio sa liste Najdana Mlađenovića zbog ratnog zločina nad Bošnjacima u Bratuncu.
Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine sa liste kandidata za imenovanje za predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora uklonila je gotovo 200 osoba zbog povezanosti sa političkim partijama.