TELEKOM ĆE POTPUNO ‘OČISTI’ SCENU OD NEPODOBNIH TELEVIZIJA I MEDIJA

Vlada usvojila prijedloge medijskih zakona: Medijska udruženja nisu zadovoljna prijedlozima

Predsjednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić izjavio je da posle usvajanja novih medijskih zakona očekuje da Telekom još jače uđe na medijsko tržište i proba da „očisti“ scenu od medija koji ne rade u službi vlasti.

Podijelite:

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o javnom informisanju i medijima i Predlog zakona o elektronskim medijima.

Vlada u saopštenju navodi da se Prijedlogom zakona o javnom informisanju i medijima definišu se garancije slobode javnog informisanja, zabrana diskriminacije, ugrožavanja slobodnog protoka informacija, kao i vršenja pritisaka, prijetnji ili ucjenjivanja medijskih radnika.

„Posebna pažnja posvećuje se i kažnjavanju nasilja nad novinarima, zaštiti medijskog pluralizma i zabrani monopola u oblasti javnog informisanja“, piše se u saopštenju.

Dokumentom su, dodaje se, obuhvaćene i posebne obaveze ustanova javnih medijskih servisa i drugih medija koji pružaju usluge po načelima javnih medijskih servisa, u pogledu pravovremenog i nepristrasnog izvještavanja i kvaliteta usluga.

Definisan je pojam podsticajnog okruženja koje podrazumijeva stvaranje i održavanje političkog, ekonomskog i društvenog okruženja koje medijima treba da obezbijede slobodan rad, bez pritiska, navela je Vlada.

Vlada je usvojila i Prijedlog zakona o elektronskim medijima, za koji navodi da je u skladu sa međunarodnim aktima i standardima.

Tim zakonom definiše se organizacija i rad Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), uslovi i način pružanja medijskih usluga, uslovi i postupak za izdavanje dozvola za pružanje medijskih usluga, nadzor nad pružaocima medijskih usluga, kao i druga pitanja od značaja za tu oblast.

Predloženi zakoni, kako je navedeno iz Vlade, garantuju slobodu mišljenja i izražavanja i slobodu medija u skladu sa najvišim međunarodnim standardima zemalja Evropske unije i dokumentima Ujedinjenih nacija i Saveta Evrope, ali i sa standardima proizašlih iz prakse Evropskog suda za ljudska prava.

„Njihovom definisanju prethodio je inkluzivan proces širokih konsultacija i javnih rasprava uz prisustvo predstavnika Vlade Srbije, novinarskih i medijskih udruženja, OEBS-a i drugih međunarodnih partnera“, dodaje se u saopštenju.

Vlada navodi da je i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji uputio pismo premijerki Srbije Ani Brnabić, u kojem je pohvalio završetak rada na prijedlozima medijskih zakona, i rekao da prepoznaje „mnogo dobrih elemenata u oba nacrta zakona“.

Bodrožić: Telekom će još jače ući u tržište u pokušaju da očistiti nepodobne medije

Predsjednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić izjavio je da posle usvajanja novih medijskih zakona očekuje da Telekom još jače uđe na medijsko tržište i proba da „očisti“ scenu od medija koji ne rade u službi vlasti.

Bodrožić je na televiziji N1 naveo da su svi mediji koje je osnivao Telekom većim ili manjim dijelom već u službi propagande SNS, a član medijskih zakona koji dopušta državnom operateru da osniva medije može da potpuno promeni scenu.

„Sad možemo da očekujemo da će Telekom još jače ući u medijsko tržište, da će pokušati ono što je već uradio sa sportskim sadržajima – uz pomoć ogromnog novca koji ima, raznih monopola, podrške države, potpuno ‘očisti’ scenu od nepodobnih televizija i medija“, rekao je Bodrožić.

On je kazao da ima i ljudi iz Evrope koji službuju u Srbiji, a za koje po ponašanju ne može da procjeni „da li su članovi GO SNS ili predstavnici strane zemlje“.

Rekao je da je medijska zajednica učinila mnogo da svetlo dana ugledaju prijedlozi nacrta medijskih zakona, i što je vlast naterana da popusti po određenim pitanjima, ali da sve može „obesmisliti“ član koji dopušta državnoj telekomunikacionoj kompaniji da uđe u vlasništvo medija.

Upozorio je da nije isključeno da se u skupštinskoj raspravi u nacrte zakona vrate izbačeni stavovi o koji idu na štetu kablovskih operatora, a u korist emitera sa nacionalnom frekvencijom.

Medijski zakoni trebalo bi da se nađu na dnevnom redu Skupštine Srbije sledeće nedelje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije