Turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan u četvrtak je u Ankari otvorio prvu konferenciju generalnih konzula, prenosi Anadolu.
„Ovom konferencijom, organizovanom pod temom „Generalni konzulati u našoj viziji vanjske politike“, želimo podići nivo usluga koje pružamo našim građanima u dijaspori i definisati naše ciljeve za naredni period“, poručio je Fidan putem platforme NSosyal.
„U saradnji s drugim ministarstvima i institucijama koje rade sa našom zajednicom u inostranstvu, sveobuhvatno ćemo razmotriti sve segmente pruženih usluga“, dodao je.
Na skupu će se, kako je Fidan rekao, održati regionalne i posebne tematske rasprave o ekonomiji, javnoj diplomatiji, kulturi, međunarodnoj promociji, obrazovanju, migracijama i informacionim tehnologijama, s fokusom na pitanja koja su od direktnog značaja za konzularne predstavnike.
„Vjerujem da će ova konferencija donijeti korist našoj državi, našoj naciji i našim građanima koji žive izvan zemlje“, zaključio je Fidan.
Na konferenciji učestvuje i generalni konzul Republike Turske u Novom Pazaru Osman Pešmen.