Gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac te predsjednice općina Sjenica i Tutin, Mersija Camović Rebronja i Selma Kučević, uputili su zajednički dopis Vladi Srbije u kojem traže hitnu intervenciju i podršku u rješavanju dugogodišnjeg problema upravljanja komunalnim otpadom.
U dopisu ističu da problemi s kojima se suočavaju tri lokalne samouprave prevazilaze njihove finansijske i organizacione kapacitete te zahtijevaju aktivnije uključivanje državnih institucija.
Od Vlade Srbije zatraženo je osiguravanje prelaznog rješenja do izgradnje regionalne deponije, uključujući djelimično ili potpuno finansiranje transporta i odlaganja komunalnog otpada na najbliže sanitarne deponije.
Istovremeno, od Ministarstva zaštite životne sredine traži se intenziviranje aktivnosti na puštanju u rad sanitarne deponije “Banjica”, kao i pronalaženje nove lokacije za Regionalni centar za upravljanje otpadom za Novi Pazar, Rašku i Tutin.
Predstavnici tri lokalne samouprave zatražili su i da Vlada Srbije u što kraćem roku organizira zajednički sastanak kako bi se utvrdila dinamika realizacije i izvori finansiranja trajnog rješenja.
“Opštine Sjenica, Tutin i Grad Novi Pazar nemaju riješen sistem upravljanja komunalnim otpadom u skladu sa zakonskim standardima. Sve tri lokalne samouprave koriste nesanitarne deponije koje predstavljaju neposrednu opasnost po zdravlje građana, zagađuju vodotoke, zemljište i zrak te su predmet opravdanog nezadovoljstva lokalnog stanovništva”, navodi se u dopisu.
Posebno je naglašeno da je situacija u Sjenici alarmantna, gdje je zbog nagomilanog otpada proglašena vanredna situacija, uz upozorenje da bi daljnje odgađanje rješavanja problema moglo dovesti do dodatnog nezadovoljstva građana i produbljivanja ekološke krize.
Potpisnici dopisa podsjećaju da, prema Ustavu Republike Srbije i Zakonu o upravljanju otpadom, odgovornost za rješavanje ovog pitanja nije isključivo na lokalnim samoupravama, već i na Vladi Srbije.
Navode da su lokalne samouprave već završile sve aktivnosti iz svoje nadležnosti u vezi s projektnom dokumentacijom za Regionalni centar za upravljanje otpadom “Milatkoviće”, kao i projekt sanacije i rekultivacije nesanitarne deponije Golo Brdo.
Također podsjećaju da su Nova Varoš, Sjenica, Prijepolje i Priboj već započeli realizaciju projekta regionalne sanitarne deponije “Banjica”, koja bi trebala omogućiti trajno zatvaranje postojećih nesanitarnih deponija.
Osim Vladi Srbije i premijeru Đuri Macutu, dopis je upućen i predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, Ministarstvu zaštite životne sredine i ministrici Sari Pavkov, kao i ministrima Huseinu Memiću i Usami Zukorliću.