Bez slobodnih medija nema slobodnih izbora

Srbija je u poslednjih deset godina u stalnom padu na svetskoj listi Reportera bez granica, ali je ove godine prvi put iz grupe zemalja označenih kao “problematična” pala među one čije su medijske slobode okarakterisane kao “teške”

Podijelite:

Povodom Međunarodnog dana slobode medija, 3. maja, Koalicija za slobodu medija poziva građane Srbije da podrže novinarske i medijske profesionalce i da se odupru suzbijanju medijskih sloboda kako bi zaštitili svoja građanska prava i slobode. Udruženje novinara Srbije u proglasu ističe da je pravosuđe u Srbiji pokazalo institucionalnu nemoć da kazni ubice novinara i njihovih direktora.

Koalicija za slobodu medija saopštila je da posljedice dugoročnog kraha medijskih sloboda već žive, a ogledaju se i u tabloidizaciji javnog govora, normalizaciji nasilja i govora mržnje, propagandnim informacijama koje sužavaju izborna prava građana, ali i u degradaciji zdravstvenog i obrazovnog sistema, radničkih prava i ugrožavanju sigurnosti građana.

U Proglasu Udruženje novinara Srbije ističe da je pravosuđe u Srbiji pokazalo institucionalnu nemoć da kazni ubice novinara i njihovih direktora, podsjećajući na slučajeve ubistava Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, kao i slučaj nerešene smrti novinarke Dade Vujasinović.

U Proglasu UNS-a napominje se i da smo u prvoj godini realizacije sufinansiranja projekta po novom Zakonu o javnom informisanju i medijima svjedoci neprihvatljive prakse lokalnih samouprava da za te namjene izdvajaju do 10 puta manje novca nego prethodnih godina i pružaju podršku medijima putem ugovornih usluga, izbjegavajući obavezu da pri raspodjeli novca uzmu u obzir odluke Saveta za štampu i REM-a.

Srbija je u poslednjih deset godina u stalnom padu na svetskoj listi Reportera bez granica, ali je ove godine prvi put iz grupe zemalja označenih kao “problematična” pala među one čije su medijske slobode okarakterisane kao “teške”.

Sloboda medija u Srbiji je, prema novom izvještaju RWB-a, najniža među državama bivše Jugoslavije. Najbolje rangirani su Sjeverna Makedonija na 36. i Crna Gora na 40. mjestu. Slovenija je slijedila na 42. mjestu, Hrvatska 48., dok je BiH zauzela 81. mjesto. Što se tiče slobode medija, samo Albanija, koja je na 99. mjestu, je za petama Srbije.

Najtransparentniji diskriminatori medija i novinara

Svjetski dan sloboda medija novinari u Sandžaku, Srbiji i Crnoj Gori dočekuju u okruženju općih pritisaka od strane vlasti i borbe za opstanak i elementarnu egzistenciju.

Sloboda medija, zbog “opstanka na tržištu”, kao i prethodne decenije, je na razini jednoumlja, a regiji Sandžak i dalje ne postoji medij sa tim statusom, čak ni portali, koji svojim sadržajem u kontinuitetu izvještava o najvažnijim događajima iz svih sandžačkih gradova i općina.

Od strane paralelinih struktura vlasti, izvršne i pravosudne prije, u Srbiji, prije svega, svaki oblik javne kritike, govora i izražavanja se svim pravnim zloupotrebama i pravnim nasiljem, ekonomskim pritiscima, zloupotrebom zakonskih ovlaštenja i pravnim nasiljem pokušava zaplašiti, onesposobiti i onemogućiti svaki medij i novinar koji javnost informiše o stanju u društvu i državnim institucijama.

Pogotovo su na udaru, slobodni, nezavisni i hrabri novinari koji izvještavaju o sprezi korumpiranih političara, kriminalaca i nosioca funkcija sa javnim ovlaštenjima. Ovakvim djelovanjem, kontinuirano, godinama unazad se urušavaju sve vrijednosti društva.

Sandžački portal SNews ukazuje i podsjeća da se diskriminacija prema nezavisnim medijima i novinarima posebno sprovodi od strane nosioca lokalne vlasti u Novom Pazaru koja sebe predstavlja kao “najtransparentnija” u Srbii.

Oličenje moći šesnaesogodišne vlasti, predvođene Sandžačkom demokratskom partijom (SDP), kroz otvorenu diskriminaciju prema slobodnim medijima i novinarima, ogleda se kroz njihovu direktnu diskriminaciju kršenjem Zakona o medijima i javnom informisanju, a sve to uz šutnju nezavisnih državnih institucija, poput Povjerenika za zaštitu ravnopravnosti, jer na čelu te “nezavisne” institucije dolazi ličnost iz stranke (crvene) čiji je osnivač i ove prve (zelene).

Indeks obespravljenosti slobodnih medija svih ovih godina ogleda se i preko konkursa za sufinansiranje medijskih projekata. Dovoljno je samo pogledati kome su i za šta dodjeljivana milionska sredstva, a kome simbolične sume.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije