Konačna presuda: Stanišić i Simatović po 15 godina zatvora za UZP u BiH

Podijelite:

Apelaciono vijeće Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) izreklo je danas konačnu presudu kojom su bivši rukovodilac Službe državne bezbjednosti (SDB) Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Jovica Stanišić i Franko Simatović, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) SDB-a, osuđeni na zatvorske kazne u trajanju od po 15 godina kao učesnici u udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP), javlja Anadolija.

Prema optužnici Haškog tribunala iz 2008. godine, Stanišić i Simatović su terećeni da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu (UZP), na čelu s tadašnjim predsjednikom Srbije Slobodanom Miloševićem, čiji je cilj bilo uklanjanje Bošnjaka i Hrvata s dijelova teritorija Bosne i Hercegovine i Hrvatske radi uspostavljanja etnički čiste srpske države.

Presudu je donijelo peteročlano Vijeće Mehanizma na čelu s predsjedavajućom sutkinjom Gracielom Gatti Santanom te sudijama Lee G. Muthoga, Aminatta Lois Runeni N’gum, Yusuf Aksar i Claudia Hoefer. Simatović je izricanje presude slušao u sudnici, dok je Stanišić pratio video vezom iz pritvorske jedinice u Hagu.

Današnjom presudom, ukinute su prvostepene kazne od po 12 godina i Stanišić i Simatović su osuđeni na zatvorske kazne u trajanju od po 15 godina.

Apelaciono vijeće je prihvatilo žalbu tužilaštva i zaključilo da su odgovorni za udruženi zločinački poduhvat (UZP) koji je za cilj imao nasilno uklanjanje nesrpskog stanovništva kroz cijelo trajanje rata u Bosni i Hercegovini.

Žalbeno vijeće odbacilo je i navode iz žalbi Simatovića i Stanišića.

Ovom presudom proglašeni su krivim i za zločine u Bijeljini, Zvorniku, Doboju, Trnovu, Bosanskom Šamcu i Sanskom Mostu.

Žalbeni postupak

Žalbe na ovu presudu Tužilaštvo i Odbrane su iznijele u januaru ove godine pred petočlanim Vijećem kojim predsjedava Graciela Gatti Santana.

Tužilaštvo se fokusiralo na UZP i finansiranje jedinica. Istaklo je da Stanišić i Simatović ne samo da su znali da su drugi učesnici imali zločinačku namjeru, nego su je i sami dijelili.

Tužiteljica Laurel Baig kazala je da je za utvrđivanje odgovornosti bitno da li je neko doprinio sprovođenju i unapređenju zločinačkog plana.

Stanišićev branilac Wayne Jordash je ocijenio da Tužilaštvo pokušava zloupotrijebiti pojam o UZP-u, te da se teze o uplatama određenim jedinicama zasnivaju na pretpostavkama i špekulacijama.

Simatovićeva Odbrana je navela da su platne liste nepouzdan dokaz za bilo kakav oblik finansiranja i da je cilj operacije u Sanskom Mostu i Krajini bio zaštita 200.000 izbjeglica koje su se našle na tom prostoru, te zaustavljanje vojne ofanzive.

Stanišić i Simatović, koji imaju po 73 godine, na ročištu su se pridružili iznesenim stavovima branilaca.

Presude Stanišiću i Simatoviću su bile posljednji postupak pred Haškim tribunalom. Oni su bili prvi državni funkcioneri Srbije koji su osuđeni za umiješanost u rat u BiH. U svojoj posljednjoj presudi Sud u Haagu dao je i konačnu ocjenu o umiješanosti Srbije u rat u Bosni i Hercegovini.

Tahirović nakon presude Stanišiću i Simatoviću: Definitivno potvrđeno da je Srbija bila involvirana u rat u BiH

Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murat Tahirović izjavio je nakon današnje presude kojom su bivši rukovodilac Službe državne bezbjednosti (SDB) Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Jovica Stanišić i Franko Simatović, bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) SDB-a, osuđeni na zatvorske kazne u trajanju od po 15 godina, kako je definitivno potvrđeno da je Srbija bila involvirana u rat u Bosni i Hercegovini.

Podsjećajući da je ova presuda nešto što žrtve čekaju tri decenije, Tahirović je ukazao na značaj današnje konačne presude.

“Dočekali smo konačno da je neko iz Srbije, znači iz samog državnog vrha Srbije presuđen za zločine u Bosni i Hercegovini, naravno i u Hrvatskoj i ovim je definitivno potvrđeno da je Srbija bila involvirana u rat u Bosni i Hercegovini, odnosno da je preko svoje Državne bezbjednosti slala vojnike, odnosno svoje elitne jedinice koje su činile zločine na prostiru BiH”, rekao je Tahirović.

Govoreći o satisfakciji žrtava odnosno da li je uopšte mogu imati, Tahirović je kazao kako „kada pogledamo cjelinu, kada pogledamo šta se dešava žirom svijeta, ubijaju Palestinu, pa sada i Ukrajinu, kada pogledamo sve zločine koji se i danas čine, bez kazni i odgovornosti pojedinaca i grupa, ipak moramo biti zadovoljni mi iz Bosne i Hercegovine, jer smo uspjeli dovesti pred sud bar one najodgovornije“.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Slične vijesti

Najčitanije vesti

Najnovije